AdAlio - Technologie innowacyjne / ekologiczne

 • Załóż swoje konto!
  *
  *
  *
  *
  *
  Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.

 

Mity, fakty, opinie

Email Drukuj

Jakie aspekty decydują o wyborze sposobu ogrzewania budynków? Czym kierują się inwestorzy podejmując tak ważne decyzje? W jakim stopniu czynniki takie jak; higiena, koszty inwestycji, koszty eksploatacji, komfort użytkowników, estetyka trwałość decydują o takich wyborach? Dlaczego w ostatnim czasie ogrzewanie podłogowe jest coraz bardziej popularnym i tym najbardziej optymalnym zarówno dla dużych budynków użyteczności publicznej (hale sportowe, magazyny, sklepy, zakłady produkcyjne, szpitale, świątynie, warsztaty usługowe) jak też, dla domów jednorodzinnych?

Doskonale ocieplone budynki, nowe wyrafinowane technologicznie urządzenia grzewcze jak pompa ciepła OCTOPUS, oraz możliwości techniczne do wykonania prostych, ale skutecznych instalacji wprowadziły nową jakość.
Ważnym powodem wyboru takiego sposobu ogrzewania są również; duże oszczędności energetyczne, higiena, wpływ na środowisko oraz właściwy fizjologicznie rozkład temperatur, przyjazny i najbardziej korzystny dla ciała człowieka.
Nie sposób wymienić i opisać wszystkich zalet zastosowania takiego rozwiązania w praktyce, ale na pewno jest kilka aspektów godnych uwagi i głębszych analiz.

Na przykład pomieszczenia wysokie.

Podłogówka jest tam metodą niezastąpioną, a nawet jedyną, która może sobie poradzić z narzuconymi wymaganiami cieplnymi. Przy temperaturze podłogi 24 stopni C temperatura na wysokości głowy wynosi około 19 stopni C zaś pod sufitem nie przekracza 15-17 stopni C. W pomieszczeniach powyżej 4 - 5m nawet o kilka stopni mniej. Trudno sobie wyobrazić lepszą konfigurację rozkładu ciepła.

Estetyka i wygoda.

Nie ma grzejników, znika problem z ustawieniem mebli. Można w dowolny sposób aranżować wnętrza, oraz zagospodarowywać przestrzenie, do tej pory dla nich rezerwowane.

Ekonomia - koszty inwestycji i eksploatacji.

Po dokładnej analizie kosztów - jeżeli pozostaniemy tylko przy ogrzewaniu podłogowym i pompie ciepła OCTOPUS - okazuje się że przyrost nakładów na instalacje w obiektach o powierzchniach do 300m2 to zaledwie kilka procent, ale w obiektach gdzie powierzchnie przekraczają te wartości, nakłady są o kilkanaście procent niższe od rozwiązań tradycyjnych. Odpada też problem obsługi. Etat palaczy, konserwatorów, sprzątaczy i.t.p.... Nie występują koszty transportu, wywozu odpadów, magazynowania, gotowości cieplnej. Nie potrzebne są też kominy, ani specjalne pomieszczenia.

W dobie nieustannie drożejących nośników energii (olej opałowy, gaz, węgiel, drewno - kilkadziesiąt procent zwyżki cen w ciągu 3 - ech ostatnich lat) prąd jest nośnikiem najbardziej stabilnym i takim długo jeszcze prawdopodobnie pozostanie. W jego pozyskiwanie zaprzęgnięto praktycznie wszystko co występuje w przyrodzie. Zaczynając od węgla i drewna, poprzez wodę, słońce i wiatr na reakcjach jądrowych i termojądrowych kończąc.

Ważnym argumentem jest też sprawność takich konfiguracji. W oferowanym rozwiązaniu całe 100% energii jest kierowane tam, gdzie jest to przewidziane. Inne rozwiązania mogą o tym tylko pomarzyć. Tam mówimy o zaledwie 70% efektywności, a i to w połączeniu z grzejnikami i wentylacją grawitacyjną jest dość trudnym do uzyskania. Przynajmniej 20% energii, razem z pieniędzmi na nią wydanymi, ulatuje w komin przy jej wytwarzaniu, zaś 10-20% ucieka przez kratki wentylacyjne.

Orientacyjny rozkład temperatur ogrzewania tradycyjnego - z grzejnikami.
mity01

Higiena

W obiektach ogrzewanych tradycyjnie, zimne powietrze tuż znad powierzchni podłogi jest "zasysane" przez grzejniki, ogrzane i tłoczone w górę, gdzie zazwyczaj jest zawsze za ciepło, przy jednoczesnym niedogrzaniu części dolnych. Przedstawia to w dużym uproszczeniu rysunek powyżej.

Poza tym, przy tak wymuszonym ruchu powietrza, kurz zalegający na podłodze przemieszcza się w kierunku grzejników i z dużą prędkością, wraz z mocno ogrzanym powietrzem, kieruje się do góry. Stąd powoli opada na podłogę, aby ponownie wziąć udział w opisanym obiegu, który trwa przez cały okres grzewczy. Zjawisko z tym związane nazywamy konwekcją. Może to powodować podrażnienia oczu, choroby gardła i błony śluzowej. Wytworzony w ten sposób rozkład temperatur może powodować również niekorzystne odczucie chłodu w nogach i zbytniego ciepła w okolicy głowy.

Zupełnie inną jakość wprowadza ogrzewanie podłogowe OCTOPUSA. Tutaj grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi, dlatego jej temperatura może być znacznie niższa od tradycyjnych grzejników. W systemie Octopusa wystarcza 2 ÷ 4 stopni C więcej od żądanej w pomieszczeniach, aby uzyskać bardzo wysoki stopień komfortu.

Nie występuje tu również konwekcja w zakresie takim jak opisano powyżej. Przy tak minimalnych różnicach temperatur mówimy raczej o promieniowaniu. Nie ma tu fizycznej możliwości, aby mogło wystąpić zjawisko unoszenia, czy też podnoszenia się kurzu.

Ważnym jest również fakt - co wykazało wiele badań - iż przy ogrzewaniu podłogowym znacznie zmniejsza się ilość roztoczy. Wpływ na to ma przede wszystkim wilgotność względna warstwy wykończeniowej podłogi, która utrzymuje się na poziomie niższym niż 45%. Jest to wartość poniżej której te małe stworzenia nie mogą już egzystować.

Biorąc pod uwagę te wszystkie argumenty, łatwo dochodzimy do przekonania, iż w niedalekiej przyszłości system ogrzewania podłogowego całkowicie wyeliminuje te tradycyjne, jako zbyt energochłonne i niezdrowe. Już obecnie w niektórych, nowo projektowanych obiektach jest dopuszczane jako jedyne. Są to obiekty służby zdrowia, gastronomii, przedszkoli.
Orientacyjny rozkład temperatur ogrzewania podłogowego OCTOPUS
mity02

Wygoda.

System ogrzewania podłogowego OCTOPUS wnosi ze sobą, oprócz nowej jakości i komfortu, niezależność w aranżacji wnętrz, ustawieniu mebli i wykończeniu podłogi. Ze względu na dobrą przewodność cieplną najlepszym materiałem ułożonym na naszych rurkach jest płyta jastrychowa wykończona kamieniem naturalnym lub terakotą. Dopuszczone są jednak też i inne. Parkiet, panele, wykładziny. Warunkiem jest jedynie to, aby były dopuszczone do tego typu ogrzewania.

Powinny jednak być stosowane bardzo ostrożnie. Wiele materiałów podłogowych, które są bezpieczne przy 18-20 stopni C, po podgrzaniu, może emitować do pomieszczenia substancje toksyczne. Warto więc przy zakupie upewnić się, czy wybrane przez nas panele, wykładziny, lakiery i kleje mogą być stosowane w podłogach grzejnych. Te właściwe są zawsze oznaczone i posiadają odpowiednie atesty.
Producenci oznaczają takie wyroby logiem "ogrzewanie podłogowe"
mity03

Materiały instalacyjne - trwałość, oszczędność i niezawodność.

Z braku innych możliwości, większość instalacji podłogowych do niedawna, było wykonywanych z tworzyw sztucznych, oraz z miękkiej miedzi w osłonie z tworzywa.

OCTOPUS utworzył nową jakość i poszedł dalej. Rewolucyjne wręcz podejście do tematu, zaowocowało rewelacyjnymi osiągnięciami. Po zastosowaniu rurki wykonanej ze specjalnej gumy EPDM o średnicy zewnętrznej 9 mm i żywotności określanej na minimum 80 lat, czynnik grzewczy został ograniczony do 13 litrów na 100 m2. Poprzez wprowadzenie takiego standardu, system ogrzewania podłogowego OCTOPUS stał się jednym z najbardziej oszczędnych systemów na rynku.
mity04

Zalety systemu:

* najcieńsza płyta grzewcza, około 15 mm
* nie zalecana izolacja pozioma w konstrukcji podłogi, z uwagi na niskie parametry wody w instalacji
* możliwy do zastosowania każdy materiał na wykończenie podłogi: parkiet, panele, płytki ceramiczne itp.
* bardzo niskie nakłady pozyskania ciepła w stosunku do innych rozwiązań
* jednakowa temperatura w całym obiekcie
* możliwość wykonania nieograniczonych powierzchni
* bardzo prosta obsługa instalacji, bez względu na wielkość obiektu
* możliwość zastosowania na wszystkich podłożach, starych i nowych
* temperatura cieczy w systemie od 2 - 5 stopni C wyższa od wymaganej w pomieszczeniu

Aby nie rujnować mieszkania, rurki mogą być układane na istniejących posadzkach.
mity05

Przykład takiego rozwiązania pokazuje zdjęcie poniżej. Bezpośrednio na dębowej mozaice ułożono rurki systemu OCTOPUS .........
mity06


...... następnie wolne przestrzenie uzupełniono dociętymi na wymiar paskami suchego tynku, a szczeliny zalano masą klejową. Powstała jednorodna, gładka powierzchnia na której po wyschnięciu ułożono odpowiednią wykładzinę.
mity07

Optymalnym rozwiązaniem jest ułożenie rurek systemu OCTOPUS bezpośrednio na wyrównanym i zagęszczonym podłożu piaskowym. W ten sposób nad rurkami tworzy się ogromny, akumulacyjny grzejnik o dużej bezwładności.
mity10

Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie systemu na warstwie chudego podkładu betonowego - bez poziomej izolacji cieplnej. Takie rozwiązanie jak i te pokazane powyżej umożliwia nam wykorzystanie 8 stopni C, które otrzymujemy w "prezencie" od natury, a które ciągle emituje z gruntu. Odcięcie warstwą izolującą w postaci np. styropianu pozbawia budynek takiej możliwości, a użytkownicy za uzyskanie tych 8 stopni muszą zapłacić.
mity11

Przykład takiej realizacji pokazują poniższe zdjęcia:
mity12


Ocieplenia fundamentów ? normy, dokładność wykonania, materiały.

Pomimo, iż co kilka lat zaostrzane są normy cieplne, opłaty za energię zużytą do ogrzewania budynków są nadal bardzo wysokie.
Jeszcze 15 lat temu mówiło się  że 10 cm styropianu na ścianie jest na wyrost. Dziś mówimy o 15 ? 18 cm  i  to nie jest pewnie koniec.
Dzięki nowym technologiom powstają nowe materiały, cieńsze o dużo lepszych  parametrach, lecz dokładność i logika wykonania prac izolacyjnych  ma również wielkie znaczenie.
Często zapomina się, lub wręcz lekceważy izolację ław i fundamentów budynku, a właśnie tam straty są ogromne. Bardzo widoczne jest to w okresie zimowym. Szybkie znikanie śniegu przy ścianach ?mówi? o wszystkich błędach popełnionych przy budowie oraz założonej  izolacji.

Na poniższym zdjęciu zjawisko to widzimy bardzo wyraźnie, zaś na rysunku obok właściwe podejście do izolacji podziemnego fragmentu budynku.
mity13

 1. Na przekroju ? A ? widoczny fundament wykonany z litego betonu, lub wymurowany z zimnych bloków betonowych, których parametry cieplne są więcej niż złe. Gdyby nie walory wytrzymałościowe to 40 cm betonu  śmiało można zastąpić płytą pilśniową o gr. 8 mm.
 2. Warstwa izolacji cieplnej umocowana do ław i fundamentów budynku. Ważna jest nie tylko jej grubość i parametry ale i kolejność ułożenia.
  Również odpowiednio docięte i dopasowane kształtki przymocowane do ławy mają określone znaczenie. W momentach dużych opadów ułatwią odprowadzenie nadmiaru wody poza chroniony zarys budynku.
 3. Izolacja przeciwwilgociowa. Jej parametry, jakość i dokładność wykonania muszą być wysokie. Od tych wartości zależy czy warstwa ułożona pod nią, spełni swoje zadanie.
  Gdyby warstwa ocieplająca  wchłonęła wilgoć, zachowa się jak mokry sweter włożony zimą. Zamarznie, stając się przewodnikiem, a nie izolatorem jakim ma być w założeniach.

Komfort cieplny

Poczucie komfortu cieplnego jest sprawą bardzo indywidualną. Każdy człowiek jest niepowtarzalny i ma odmienne odczucia, oraz różne potrzeby i preferencje.

Wiek, płeć, rodzaj obuwia, ubranie - te i wiele innych czynników powoduje, iż nie ma możliwości zadowolenia wszystkich. Nawet najbardziej optymalne rozwiązania, zawsze znajdą grono niezadowolonych zgłaszających swoje zastrzeżenia. Jednym będzie za zimno, innym za ciepło. Jeszcze ktoś inny zakwestionuje wilgotność powietrza, ktoś temperaturę podłogi.

Od czego to zależy ? Istotnym czynnikiem jest oczywiście temperatura powierzchni podłogi. Jej dopuszczalna wysokość zależy w istocie od tego czy ludzie mają na sobie obuwie, czy też nie. Jego jakość, materiał z którego jest wykonane, oraz grubość podeszwy. W ciężkich zimowych może być za ciepło już przy 12 - 14 stopni C, zaś noszących lekkie domowe, może nie zadowolić nawet 20 - 22 stopni C. Jak wykazały sondaże materiał podłogi, nie ma istotnego wpływu na dyskomfort stóp.

Odmienne odczucia powoduje kontakt z podłogą bosych stóp. W takim przypadku oprócz temperatury ważny jest też materiał z jakiego jest wykonana jej wierzchnia warstwa. Po bezpośrednim kontakcie stopy z posadzką, może ona częściowo podgrzać, lub ochłodzić podłogę. Proces ten w dużym stopniu zależny jest od właściwości fizycznych użytego materiału. Na podstawie wielu badań stwierdzono iż materiały typu ; korek, drewno sosnowe, drewno świerkowe, drewno dębowe, linoleum i kauczuk (w wymienionej kolejności) postrzegane są jako dające najwyższy komfort cieplny.

Zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy PN-85/N-0813 [11], która jest tłumaczeniem angielskiej wersji Normy Europejskiej EN ISO 7730 [ 10 ], wartość temperatury powierzchni podłogi powinna być zawarta w przedziale 19 - 26 stopni C, lecz systemy ogrzewania można projektować na 29 stopni C.
 
certyfikat_maly

Czy wiesz, że możesz oszczędzać energię?

Sample Images
tylko dlatego, że pomalujesz swój dom farbą termoizolacyjną.
IZOLPLUS - specjalistyczna farba  akrylowa do stosowania ogólnego na zewnątrz i wewnątrz  budynków z dodatkiem termoizolacyjnym ceramiczno-próżniowym.
Oprócz walorów estetycznych farby, główną zaletą powierzchni pomalowanej tą farbą jest uzyskanie:
- poprawa izolacyjności termicznej (oszczędność energii cieplnej w zimie to 12 do 20%)
Jesteś tutaj: Strona główna Ekologiczne ciepło Mity, fakty i opinie